Starka 30 -letnia First Edition 40% 700 ml
- wódka polska - Szczecińska Fabryka Wódek "Starka" Sp. z o.o. - 40%. Najsłynniejsza polska okowita, której tradycja sięga XV wieku .Dojrzewała 30 lat w dębowych beczkach .Zabutelkowana przez Fabrykę Wódek w upadłości i od lat nieprodukującą .
Jak przystało na królową, Starka wymaga wyjątkowej dbałości o recepturę oraz wielkiego zaangażowania, na każdym etapie jej dojrzewania, doglądających ją mistrzów produkcji. To dzięki powstającym w czasie leżakowania, w dębowych beczułkach po doskonałych hiszpańskich winach gronowych, estrom i olejkom eterycznym o zapachu owoców i wanilii, kształtuje się trunek, który ma unikalny charakter, niepowtarzalny aromat, bogaty smak oraz wspaniałą, złocistobrązową barwę.
Legenda głosi, że kiedy w szlacheckiej rodzinie na świat przychodzi potomek, szczęśliwy ojciec napełniał dębową beczułkę surowym destylatem zbożowym i zakopywał ją w piaszczystej ziemi. Beczułka ta była następnie wyjmowana w dniu ślubu tegoż potomka. Otwarcie jej było jednym z najważniejszych momentów staropolskiego wesela.
Dzisiaj jedynym miejscem na ziemi, gdzie rodzi się Starka jest Szczecin. Szczecińska Fabryka Wódek "Starka" posiada znakomite warunki do jej wytwarzania. Ogromne, przepastne, dwukondygnacyjne piwnice o specyficznym mikroklimacie gromadzą tysiące drewnianych beczek, kadzi i kuf z destylatami żytnimi, które przez lata, w spokoju i pełnej harmonii, zmieniają się w koneserski trunek - unikalną okowitę.
Starka 30 Premium przez 30 lat dojrzewała w piwnicach Szczecińskiej Fabryki Wódek "Starka" po to, aby dziś każdy znawca lub wielbiciel dobrych, polskich wysokoprocentowych alkoholi, mógł cieszyć nią swoje podniebienie. Stanowi doskonały pomysł na wyjątkowy prezent, urozmaicenie wieczoru w gronie najbliższych lub też wzbogacenie swoich cennych zbiorów.
„Chocia w Polscze Gorzałka oddawnych lat macie, a wżdy do niey takich cnot (które ma) nie znacie. Przeczytajcie te książkę Gorzałkopiiowie, obaczycie jaka moc ma ratować zdrowie,” - o mocnej wódce żytniej zwaną Starką, J. Potański, "Wodka albo Gorzałka", 1614 rok.